Published: 04-21-2022

decorative image of Student-Excellence-Awards-recap , Student Excellence Awards Ceremony honors PSC’s best and most dedicated students 2022-04-21 12:02:43By Troy Moon

Pensacola State College

 

More than 100 Pensacola State College students were honored for achievements in academics, leadership, service and volunteerism at the 2022 PSC Student Excellence Awards Ceremony on Wednesday, April 20, in the Jean and Paul Amos Performance Studio at WSRE-TV.

 

“What a great evening,’’ PSC President Ed Meadows said at the ceremony, which was also attended by many friends and family members of the students.

 

“There are two occasions each year that the administration looks forward to – commencement, which is coming up soon, and the Student Excellence Awards… These are student leaders in academics and in the community.”

 

The ceremony recognized Program and Department Scholars, Scholastic Achievement (3.9 grade point average or higher) and members of the All-Florida Academic Team. There were also awards presented for Leadership, Service, Outstanding Student Volunteer. The Sharlene E. Burkhardt Award is given annually to two students to honor the former College student who died in 1968. Her parents established the award to recognize students who have shown a dedication to others, as their daughter did.

 

“Thank you for being the best of Pensacola State College,’’ Margie Moore, Chair of the PSC Board of Trustees, told the award recipients. “Congratulations on all your achievements.”

 

Those achievements did not come easy.

 

“I really did work hard and gave it everything,’’ said Asia Cravens, Physical Therapist Assistant Program Scholar. “This is something I knew I wanted to do, and I love it and it was worth all the effort.”

 

Cravens graduates next month with a 3.93 grade point average and has already been hired as a Physical Therapist Assistant at the Santa Rosa Medical Center.

 

Here are the recipients of the 2022 PSC Student Excellence Awards:

 

PROGRAM SCHOLARS 

Leslie McCall, AA degree, Early Childhood Education Advising Track, Leslie McCall

Karlee James, AA degree, Elementary Education Advising Track, Karlee James

Erran Bergstrom, AA degree, History Advising Track

Megan Rayner, AA degree, Social Work Advising Track

Kevin Montiminy, AA degree, Sports Management Advising Track

Vendramini Sheppard, AS degree, Early Childhood Education

Katilin Hickman, AS degree, Electronics Engineering Technology

Asia Cravens, AS degree, Physical Therapist Assistant

Kimberly Karisny, AS degree, Veterinary Technology

Anna Smith, Career Certificate Massage Therapy

Zachary Bell, Career Certificate Welding

DEPARTMENT SCHOLARS 

Thames Goodwin II, Business,

Sebastian Gordon, English and Communications

Wesley Wilmot, Natural Sciences

SCHOLASTIC ACHIEVEMENT, ASSOCIATE DEGREE LEVEL 

Melissa Albuquerque

Joey Avant

Noah Belmain

Madison Berry

Kiara Betts

Bryanna Bevil

Hunter Borelli

Austin Brown

McKenzie Brown

Laura Bui

Shaye Chandler

Amanda Childers

Ezriel Choi

Kelly Coberly

Dylan Connolly

Asia Cravens

Chance Cunningham

Crystal Duc

Ella Eason

Belle Fehr

Alexys Fleming

Rachel Fulford

Maranda Garcia

Aiden Grossman

Gabriel Gutierrez

Christina Hamburg

Grace Hamilton

Emily Hemley

Amber Holman

Gabriele Hough

Katelyn Howard

Lance Howard

Chloe Huffman

Nini Huynh

Scott Joslin

Sarah Juntunen

Gabriella Keck

Diana Le

Erika L’Orange

Amanda Lugo

Amy MacKinnon

Kelli MacMurchy

Grace Maxwell

Isabelle McCurdy

Meredith McGhee

Kenna McKinley

Jillian McLaren

Raheem Moore

Sarah Nahrstadt

Linh’t Nguyen

Amanda Picou

Kirsten Quigley

Julia Reid

Asa Riffee

Summer Rogers

Katie Rolin

Zachary Ross

Juliana Rousseau

Rebecca Schutz

Hannah Sepe

Eleni Sfanos Ayoub

Oksana Sherman

Payton Singleton

Lauren Slade

Elijah Smith

George Starkie

Cameron Stein

Rebekah Stevenson

Cheyenne Strickland

Christina Sullivan

Jarrett Tindall

Izel Tuncer

Kaitlyn Wallace

Trinity Wilkes

Cierra Williams

SCHOLASTIC ACHIEVEMENT, BACCALAUREATE DEGREE LEVEL 

Tevita Fohe

Sacha Marquis

Miranda Molter

Marshall Price

John Scanlon Jr.

ALL-FLORIDA ACADEMIC TEAM 

Eleni Sfanos Ayoub

Pamela Holt

Maliya Tilley

LEADERSHIP AWARD 

Britney Curtis

SERVICE AWARD 

Allison Dugas

OUTSTANDING STUDENT VOLUNTEER AWARD 

Milton Campus ─ Dillion Raben

Pensacola Campus ─ Jacob Kayl Jr.

South Santa Rosa Center ─ Arda Johnson

Warrington Campus ─ Brittany Burleson

OUTSTANDING VOLUNTEER SERVICE GROUP AWARD 

Milton Campus – Phi Theta Kappa

Pensacola Campus – Student Veterans Association

Warrington Campus – Student American Dental Hygienists’ Association

SHARLENE E. BURKHARDT AWARD 

Blane Coomer

Emily Weeks